Pokud sleduješ offshore jachting, určitě jsi už slyšel o Vendée Globe – nejtěžším sólovém závodu kolem světa bez zastávky a bez asistence.
Aktuální ročník Vendée Globe právě skončil – dnes v 9:23 protnul cílovou čáru poslední závodník na moři – Denis Van Weynbergh se svou lodí D’IETEREN GROUP. Bohužel nestihl závod dokončit včas a to o pouhých 25 hodin a 23 minut. Limit pro dokončení závodu byl totiž stanoven na pátek 7.3.2025 7:00 UTC.
Veškerá pozornost se postupně začne obracet k příštímu ročníku a ve vzduchu už visí klíčová otázka: Uvidíme na startu Vendée Globe 2028 prvního Čecha – Michala Krystu?
Kdo je Michal Krysta?
Michal není jen jachtař. Je to všestranný sportovec, dobrodruh a závodník v extrémních podmínkách. Má za sebou úspěchy v paraglidingu, ultramaratonech i expedičním dobrodružství. Láska k jachtingu a touha po dobrodružství ho přivedla až k offshore jachtingu – a teď k jeho největší výzvě: Vendée Globe.
Svůj cíl startovat na Vendée Globe Michal oznámil na tiskové konferenci v Praze těsně před začátkem posledního ročníku. Krátce poté se svým týmem odcestoval do Francie, kde sledovali slavnostní start závodu a zároveň vedli důležitá jednání s týmy o dostupných lodích a technickém zázemí.
„Věřím, že každý člověk má v sobě schopnost překonávat velké překážky, pokud má dostatek vůle a nadšení. Pro mě Vendée Globe není jen sportovním cílem, ale i osobní cestou sebepoznání a překonávání vlastních limitů. Je to víc než jen závod – je to cesta za svobodou a smyslem života.“
Michal Krysta
Už má Michal zajištěnou loď?
Získání vhodné lodě pro Vendée Globe je jedním z klíčových kroků na Michalově cestě k úspěchu. V současné době Michal nemá loď k dispozici, ale vede jednání o možnosti koupi lodě IMOCA 60. Nejedná se sice o nejmodernější jachtu s foily a špičkovým vybavením, ale to pro jeho případnou účast v závodě nepředstavuje zásadní překážku. Hlavním faktorem zůstávají finance, které spolu se splněním kvalifikačních kritérií představují hlavní výzvu k definitivnímu potvrzení účasti v závodě.
Navíc Michal získal možnost sdílet zázemí s jedním z profesionálních týmů, což by mu mohlo výrazně pomoci s přípravou a optimalizací lodě na nadcházející kvalifikační závody.
Co Michala čeká na cestě k Vendée Globe 2028?
Vendée Globe není závod, do kterého se jen tak přihlásíš a vypluješ. Cesta na startovní čáru je dlouhá a vyžaduje roky příprav. Michal musí:
- Zajistit loď a absolvovat s ní kvalifikační závody.
- Sehnat financování pro celý projekt.
- Mít zázemí pro servis a údržbu lodě.
- Získat potřebné zkušenosti v offshore jachtingu a zlepšovat své dovednosti v sólovém jachtingu.
- Sestavit tým, který mu pomůže s tréninkem, přípravou a údržbou lodi a se strategií závodu.
Kdo je součástí týmu MK Racing?
Michalovi se již podařilo sestavit tým odborníků z Česka. Mezi klíčové členy týmu patří například David Křížek, zkušený jachtař, který se v minulosti sám pokoušel kvalifikovat na Vendée Globe, avšak nakonec se mu to nepodařilo. Dalším významným členem je Vojtěch Eliáš, specialista na lana a takeláž, jehož zkušenosti budou pro přípravu lodě neocenitelné.
Proč by mohl uspět?
Michal má několik předností, které ho mohou přiblížit k úspěchu:
- Všestrannost a odolnost – jeho sportovní historie ukazuje, že se nebojí extrémních podmínek.
- Silná psychika – klíčová pro dlouhé týdny osamělého boje s oceánem.
- Týmová podpora – k Vendée Globe nevede sólo cesta, i když se jedná o sólový závod. Potřebuje skvělý tým a silné partnery.
Dokáže to?
Nikdo neříká, že to bude snadné. Ale pokud někdo z Česka může stát na startu Vendée Globe, Michal Krysta je horký kandidát. Jeho cesta bude fascinující a my ji budeme bedlivě sledovat.
Co myslíte, podaří se mu to?