Navigace

Astronavigace metodou pravého poledne

Naučte se určit používat sextant a určit svou polohu na moři pomocí sluce a hvězd.

31.10.2024 18:00 - 22:00 Online
Cena přednášky:
999 Kč
Termíny a přihlášení
PK-sextant

Série přednášek

Přednáška Astronavigace je součástí série Námořní navigace v praxi, ta je tvořena třemi na sebe volně navazujícími přednáškami. Můžete zhlédnout jednotlivé díly nebo si zakoupit výhodný balíček všech tří přednášek.
1

Dějiny námořní navigace

Prozkoumejte s námi dějiny námořní navigace, která je řemeslem starým jako mořeplavba sama. Během přednášky se věnujeme především historii navigace a dozvíte se kdy a kde vznikali první námořní mapy a navigační přístroje.

2

Námořní navigace v praxi

Naučte se jak v praxi navigovat jen s mapou a základními navigačními pomůckami. Zaměřujeme se různé metody určování pozice lodi na mapě, určování kurzu a navigační přípravě před plavbou.

3

Astronavigace

Naučte se určit používat sextant a určit svou polohu na moři pomocí sluce a hvězd. Metodou pravého poledne to zvládne opravdu každý :)

Informace o přednášce:

Astronomická navigace, neboli určení polohy kdekoliv na povrchu Země pozorováním nebeských těles, je starodávné námořní umění, které má i dnes stále co nabídnout. Všichni, kdo ji vyzkoušeli, znají ten zvláštní pocit bezprostředního kontaktu s vesmírem, pozoruhodného rituálu, který má téměř magický náboj. Zároveň ale stojí pevně na základech moderní vědy a exaktních měřicích přístrojů.

Vzhledem k tomu, o jak rozsáhlou problematiku se v případě astronavigace jedná, rozhodli jsme se v této přednášce detailně probrat jenom jednu z jejích metod – metodu pravého poledne. Měření maximální dosažené výšky Slunce nad obzorem a času kdy k jeho kulminaci dojde je totiž metoda relativně jednoduchá na pochopení a zároveň v praxi velmi dobře použitelná. Probereme si nejprve srozumitelně potřebnou teorii tak, aby všichni účastníci pochopili princip metody. Pak se podíváme na praktickou stránku věci – kdy a jak měřit a jak měření zpracovat. Prodiskutujeme očekávatelnou přesnost vypočítaných souřadnic a doporučíme vhodné typy dostupných přístrojů (sextantů).

Součástí přednášky bude zpracování dat z reálného měření provedeného na moři a stanovení zeměpisných souřadnic pozorovatele. Tento výpočet může potom účastníkům posloužit jako vzorový příklad, podle kterého pak mohou vyhodnocovat vlastní měření.

Během přednášky probereme

  • Stručnou historii astronomické navigace
  • Historické i současné měřicí přístroje
  • Teoretické základy astronavigace metodou pravého poledne
  • Postup zpracování měření – výpočet vzorového příkladu
  • Astronomické tabulky a další zdroje dat
  • Elektronické aplikace pro přípravu a zpracování výsledků měření

Termíny a přihlášení

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.