Informace o přednášce:
Námořní meteorologie je alfou-omegou každého jachtaře. Díky pochopení základních principů fungování zemské atmosféry si snadno uděláte vlastní předpověď a nemusíte se už spoléhat jen na internetové zdroje. Každý námořník musí znát, jak fungují tlakové útvary a co jsou frontální systémy, znát lokální vlivy počasí a umět rozhodnout, kdy je bezpečné vyplout a kdy lepší zůstat v přístavu. A to vše se v naší přednášce naučíte.
Předpověď je základem bezpečné plavby
Pro bezpečnou plavbu je důležité ověřovat si předpovědi počasí vlastní analýzou a pohledem kolem sebe. Jen my jsme schopni podchytit lokální vlivy a potvrdit tak správnost předpovědí. Sestavit vlastní předpověď počasí s minimem vstupních dat není vůbec složité. Stačí počasí věnovat jen chvilku ráno před vyplutím a večer po přistání s lodí a hned víme jak bude! Nezapomeňte, že znalost aktuální meteorologické situace je základem bezpečné plavby! A věřte, že i internetové zdroje a Windy se mohou mýlit!
Jak na vlastní předpověď počasí
Ukážeme si jak sestavit vlastní předpověď počasí v oblíbených jachtařských destinacích jen za pomoci základních zdrojů. Snadno si tak ověříte jak vás čeká počasí a zda jsou internetové předpovědi pravdivé! Sestavit předpověď je velmi snadné! V dnešní době je zdrojů hodně a mimo předpovědi se lze dostat i k aktuálním informacím o počasí, ty nejsou založené na matematických modelech, ale zobrazují pravdivé informace téměř v reálném čase.
Synoptická mapa jako náš pomocník
Aktuální meteorologickou situaci zobrazují meteorologické (synoptické) map. Obsahují řadu cenných informací. Žene se na nás fronta? Hrozí nám nějaké nebezpečí? Jaká je rychlost větru a jeho směr? Neohrožuje nás tlaková níže? To vše, a mnohem více, je v synoptické mapě ukryto! A proto je dobré takovým mapám porozumět a umět je správně číst. A že nevíte jak synoptické mapy číst? To nevadí! Vše si vysvětlíme na přednášce
Tlaková níže, hnací motor počasí
Cyklóna, neboli tlaková níže, je hnacím motorem počasí. Její velikost dosahuje stovek námořních mil a významně ovlivňuje počasí v dotčené oblasti. Přináší s sebou frontální systémy, bouře, déšť a mnohdy silný vítr. Umí být pěkně nebezpečná, proto vám vysvětlíme, jak tlaková níže funguje, jak v ní proudí vítr, kdy je nebezpečná a jak daleko je a jak rychle se na nás řítí. Samozřejmě neopomeneme ani její sestru tlakovou výši.
Mraky jsou náš kamarád
Velkým pomocníkem při určování vlastní předpovědi jsou mraky. Pokud dovedeme mraky správně číst a pojmenovat, dokážeme pouhým pohledem na oblohu předvídat počasí. Dobrým příkladem mohou být červánky při západu slunce. Zatímco se jimi posádka kochá, dobrý kapitán zpozorní. Červánky nám napovídají, že za horizontem je drak. Co to znamená? To si vysvětlíme na přednášce 🙂